W piątek 6 maja 2022r. długo wyczekiwana dyskoteka stała się faktem.
DYSKOTEKA
- 11
Wycieczka do Farmy Strusi w Kniewie w ramach nauki języka kaszubskiego
Uczniowie poznali mieszkańców farmy, mieli możliwość karmić i głaskać zwierzęta oraz dużą atrakcją była przejażdżka bryczką. Na końcu wspaniała zabawa podczas ogniska z kiełbaskami, no i oczywiście ogromna jajecznica ze strusiego jaja.
26
"Kubusiowi Przyjaciele Przyrody"
W tym roku szkolnym uczniowie klas II i III uczestniczą w największym w Polsce
programie edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Przyrody". Jest to program na temat ekologii, ochrony przyrody i życia w zgodzie z naturą. Wychowawczynie wskazują dzieciom sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne i kształtują postawy proekologiczne. Uczą, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze. Objaśniają, czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling.
W naszej szkole dokładamy wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym.
ZAKRĘCONA AKCJA
Zakończyliśmy "Zakręconą Akcję", której celem była zbiórka zawleczek od puszek dla Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego w Szklanej. Zebraliśmy 9,6 kg zawleczek. Dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się do akcji
TYDZIEŃ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole w dniach 25-29.04.2022 r. odbył się tydzień edukacji ekologicznej.
Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Lekcje ekologiczne przeprowadzane w klasach odbywały się pod hasłem „Zielona Ziemia”.
Uczniowie przez tydzień poznawali sposoby jak dbać o naszą planetę. Oglądali prezentacje, filmy o tematyce ekologicznej, grali w gry planszowe „Młody ekolog”, gry multimedialne - Eko Experymentarium”. Rozwiązywali rebusy, zagadki, krzyżówki.
Poznali pojęcie ekologia, czym zajmują się ekolodzy, co to jest dziura ozonowa, efekt cieplarniany.
Rozmawiali o elektrośmieciach, zdrowej żywności, piramidzie żywności, szkodliwych dodatkach do produktów. Prowadzili dyskusję na temat współczesnych zagrożeń tj. huraganów, katastrof ekologicznych, kataklizmów – tsunami, chorobach.
Poznali czym jest segregacja odpadów, recykling, jak prawidłowo segregować śmieci. Ustalali zasady dbania o środowisko naturalne naszej planety.
Zapoznali się ze znaczeniem pszczół dla środowiska i człowieka.
W środę 27.04 klasy I-III i VII- VIII wzięły udział w akcji sadzenia lasu pod hasłem „Łączą nas drzewa”. Po udzieleniu instrukcji leśniczego p. Adama Dominieckiego
w jaki sposób sadzić sadzonki i jak posługiwać się kosturem uczniowie zabrali się
z zapałem do pracy. Na specjalnie przygotowaną do sadzenia powierzchnię sadzili małe sadzonki drzew liściastych i iglastych (graba, dęba, sosnę).
Dzieci razem z dorosłymi pomocnikami wspólnie zrobili prezent naturze podczas ciężkiej pracy przy sadzeniu lasu w Siemirowicach.
Uczniowie klasy II uczestniczyli w akcji sadzenia lasu.
8kl.III oraz VII-VIII również dołożyła swoją cegiełkę do sadzenia lasu.
Po skończonej pracy czekała uczniów smaczna grochówka oraz kiełbaski z ogniska.
43We wtorek 26.04 dla klas I-III odbyło się spotkanie z p. leśnik Anną Józefowicz
z Nadleśnictwa Cewice. Dzieci zapoznały się z zasadami zachowania w lesie, postępowania wobec dzikich zwierząt i roślin leśnych. Uczniowie układając puzzle uczyli się rozpoznawać gatunki drzew występujących w lesie.
Zajęcia ekologiczne przeprowadziła w klasach również p. Wioleta Szlęk.
41W piątek 29.04 uczniowie klas 4,5,6 odwiedzili Izbę Edukacji Leśnej w Okalicach. Pani leśnik Karolina Wójtowicz przedstawiła i omówiła prezentację dotyczącą ekologii pt. „Mały Ekolog”. Uczniowie przypomnieli sobie w jaki sposób postępować w życiu codziennym, aby dbać o naturę.
Kolejnym etapem wizyty w Okalicach było obejrzenie szkółki leśnej. Uczniowie zobaczyli jak z małego nasionka powstaje sadzonka a później duże drzewo. Poznali zasady uprawy lasu. Ciekawym doświadczeniem było poznawanie tylko dotykiem darów lasu. Na koniec wszyscy spotkali się przy ognisku.
19W tygodniu nie zapomnieliśmy o naszej planecie. Uczniowie wyruszyli na sprzątanie najbliższej okolicy – terenu szkoły, lasu, okolic jeziora. Z zaangażowaniem zabrali się za sprzątanie „kawałka świata”. Pełne wory śmieci świadczyły o tym, że niestety akcje sprzątania są bardzo potrzebne.
W dniu 27 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy VIIB dołączyli do akcji Dnia Ziemi. Zaopatrzeni w niezbędny sprzęt wyruszyli wraz z wychowawcą do pobliskiego lasu, by zadbać o czystość miejscowego otoczenia. Patrząc na ilość zebranych śmieci należy pamiętać, że wszyscy powinniśmy dbać o porządek w Siemirowicach - naszej małej Ojczyźnie oraz namawiać do tego innych.
1kl.1A
kl.4
5
ZDROWO ŻYJ!
W piątek 22.04. 2022r. klasa VI przygotowywała zdrowe owocowe koktajle. Postanowiliśmy wypróbować nowe blendery, które szkoła zakupiła w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Niezwykli goście!
Ale nasi milusińscy mieli niespodziankę.
W środę w szkole pojawili się niezwykli goście- Ciastek i Karmel, alpaki z fundacji "Zdrowie na Końskim Grzbiecie" z Kościerzyny. Opiekunka zwierząt pokazała nam jak pozyskuje się wełnę z alpaki. Wszyscy mieliśmy okazję zasiąść do kołowrotka i spróbować tej ciekawej ale i nie łatwej czynności. Mogliśmy również pogłaskać i nakarmić alpaki. Spotkanie "Od alpaki do skarpetki" bardzo nam się podobało". Dziękujemy
105Nasze kochane dzieci z 1b też się doczekały wizyty Czarnego Piotrusia- uroczej alpaki.
46Do naszej zerówki przybył czarny Piotruś -alpaka na warsztaty, które poprowadzili jego opiekunowie. W naszej zerówce było bardzo ciekawie.
37
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
"Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia."
WIELKANOCNY ZAJĄCZEK
KONKURS NA " WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA " ROZSTRZYGNIETY. KOMISJA MIAŁA BARDZO TRUDNE ZADANIE, PONIEWAŻ WSZYSTKIE PRACE BYŁY BARDZO ŁADNE. OTO NASI LAUREACI Z KLASY "0" WYROZNIENI ZOSTALI: BALCERAK CEZARY, PAWELCZYK PIOTR I KOBIELA NIKOLA.
Z KLASY 1A WENTA ANNA, ZIĘBA ANNA I PROKOP KLAUDIA.
Z KLASY 1B : KIEŁTYKA ZUZANNA, TEMPLER OLIWIA I KOT GABRIEL.
Z KLASY 2a ZOSTALI WYROZNIENI: SZALATY JAKUB, MIKULSKI IGOR I PAKUŁA MILENA.
Z KLASY 3a WYRÓŻNIONO: DĘBEK MAŁGORZATĘ, SKOLIMOWSKĄ KLAUDIĘ ORAZ OLSZAKA MILOSZA.
WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY I ZYCZYMY POWODZENIA W DALSZYCH KONKURSACH.
2
Gminny konkurs "KASZËBSCZI JAJE".
Gratulujemy Milence - Uczennicy klasy 3 wyróżnienia w gminnym konkursie "KASZËBSCZI JAJE".
wycieczka kl. 3
W środę przed Świętami klasa trzecia odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne "Domek w Lesie" w Cewicach. Były zabawy, jazda konno, ognisko i poszukiwanie wielkanocnego zajączka. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie nam tej fantastycznej wycieczki.
60
ŚWIETA TUŻ TUŻ
Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Wesołych Świąt życzy klasa 1a
5
W poszukiwaniu wielkanocnego zająca... Klasa II
- 9
Szkolny konkurs na symbol Wielkanocy
Szkolny konkurs na symbol Wielkanocy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
4
"Szkoła bez tajemnic - strefa wiedzy i rozwoju".
W dniu 12 kwietnia 2022 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym.
32
TYDZIEŃ PROFILAKTYKI KWIECIEŃ 2022
W dniach 04.04.2022r.-08.04.2022 r. odbył się w naszej szkole kolejny Tydzień Profilaktyki ,, ZDROWO ŻYJ Z CAŁYCH SIŁ” podczas którego poruszaliśmy z uczniami i rodzicami bardzo istotne tematy dotyczące zagrożeń i konsekwencji wynikających z używania substancji psychoaktywnych, kształtowanie i promowanie pozytywnych wzorców zachowań oraz zdrowego stylu życia.
W działania zaangażowani byli wszyscy uczniowie – począwszy od dzieci klasy zerowej po uczniów z kl. VIII.
Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach z terapeutą p. Leszekim Dowigiałło. ,, Radzenie sobie z emocjami, profilaktyka uzależnień”. Celem spotkania było zapobieganie negatywnym zachowaniom uczniów oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.
Klasy VII wzięły udział w niecodziennej lekcji profilaktyki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wyznań i przestróg przybyłych gości z Klubu Abstynenta ,, Odnowa” z Lęborka, którzy wyjaśnili czym tak naprawdę są uzależnienia, do czego doprowadziły ich i ich przyjaciół i co uczniowie już dziś mogą zrobić, by nie dać się innym wprowadzić na taką „minę”. Dzięki temu, że przekaz oparto o własne przeżycia, był on dla zgromadzonych bardzo wiarygodny i przekonywujący. Uczniowie mieli okazję bliżej przyjrzeć się tym zagrożeniom, poznać bezwzględność dealerów i mechanizmy pozyskiwania kolejnych ofiar. Uczestnicy zafascynowani byli determinacją prelegentów w walce z własnymi słabościami.
Dla klas 0-III odbyło się spotkanie z dietetykiem p. Kamilem Osowskim z Poradni ,, Dobry Dietetyk’’ z Lęborka, natomiast dla klas VII –VIII zajęcia poprowadziła dietetyk p. Daria Opara. Tematem spotkań było ,, Racjonalne żywienie oraz skutki nieprawidłowego odżywiania”
Uczniowie wszystkich klas obejrzeli spektakle profilaktyczne ,, Teatru Kurtyna ‘’ z Krakowa. ,, Magiczna wyspa” to spektakl który był skierowany do uczniów młodszych ( kl. 0-III), ,, Nowy trend” do uczniów kl, IV-VI i spektakl ,, Cisza” kl, VII-VIII. Po spektaklach uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez p. Mirosławę Dawidowicz z Klubu Garnizonowego w Siemirowicach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty fotograficzne w galerii na piętrze ,, Jak z okładki’’ Lęborskiego Klubu Fotograficznego.
Nie zabrakło również warsztatów psychoedukacyjnych dot. modelowania zachowań społecznych kształtowania postaw empatycznych, sposobów na radzenie sobie z dokuczaniem. Zajęcia ,, Bądź dobrym kumplem - nie dokuczaj ‘’ w kl. I-III przeprowadziła pedagog szkolny.
Działania profilaktyczne skierowane były również do rodziców i nauczycieli. Rodzice uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych ,, Po czym rozpoznać, że coś jest nie tak” , a nauczyciele ,, Kryzys psychiczny wśród dzieci i młodzieży –rozpoznawanie, wsparcie i zapobieganie”. Zajęcia poprowadził pracujący na co dzień z nauczycielami, rodzicami i uczniami –p. Mateusz Subkowski z Immunis Profilaktyka Uzależnień i Przemocy .
Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne zaplanowany ,, Mini Maraton Klasowy” został przeniesiony na inny termin.
Spektakle dla uczniów kl. 0-8 -Teatr Kurtyna" z Krakowa oraz zajęcia z instruktorem Klubu Wojskowego
29Spotkanie z dietetykiem dla klas 0-III
17W piątek, 8 kwietnia, klasa trzecia gościła Panią dietetyk Darię Oparę. Spotkanie było poświęcone czynnikom, od których zależy nasze zdrowie. Pani dietetyk bardzo mocno podkreślała znaczenie pewności siebie, pozytywnego obrazu siebie i poczucia własnej wartości dla naszego zdrowia. Spotkanie było okazją do sprawdzenia i utrwalenia wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Dziękujemy.
I Mini Maraton szkolny
W ramach Tygodnia Profilaktyki w naszej szkole został przeprowadzony I MINI MARATON SZKOLNY. Uczniowie przez trzy dni biegali w określonym czasie i pokonywali odpowiednie dystanse. Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
Kategoria klas I- III
1 miejsce – Jakub Szuta - 5 km 200m
2 miejsce – Oskar Bartelik – 4km 800m
3 miejsce – Gracjan Młodawski – 4km 400m
4 miejsce – Lena Ciszewska – 4km,200m
5 miejsce - Natalia Niedzielski , Jakub Keller – 4 km
6 miejsce – Jakub Wenta, Lena Piotrowska, Kacper Kaszkowiak – 3km 800m
7 miejsce – Emilia Bach – 3km 600m
8 miejsce - Wiktor Stachowiak – 3km 400m
Klasa IA ( Anna Zięba, Jakub Wenta ) przebiegli łącznie 6 kilometrów 800 metrów
Klasa IB ( Lena Piotrowska, Lena Ciszewska, Wiktor Stachowiak) – łącznie 11 km, 400m
Klasa II (Jakub Szuta, Natalia Niedzielska, Magdalena Pacholarz) – łącznie 12 km 600 m
Klasa III (Oskar Bartelik, Gracjan Młodawski, Jakub Keller) – łącznie 13 km 200 m
Razem klasy I – III – 44 kilometry
Klasy IV – VIII
1 miejsce – Niedzielski Piotr (10 km 800m)
2 miejsce – Puzdrowski Oliwier, Bartelik Konrad, Wojda Sebastian – 10km 200m
3 miejsce – Fabian Potrykus – 9km 800m
4 miejsce – Wiktoria Maras – 8km 800m
1 miejsce - KLASA VIIIB – 30KM – 800M
2 miejsce - KLASA VIIIA – 25KM 800M
3 miejsce - KLASA IV – 24 KM
4 miejsce - KLASA VI – 21 KM
5 miejsce - KLASA V – 20KM, 600M
6 miejsce - KLASA VIIA – 15KM,200M
7 miejsce - KLASA VIIB – 10KM, 900M
Łącznie klasy IV – VIII – 148 km 300m
Razem wszystkie klasy – 192 KM,300M
2220
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci uczniowie najmłodsi wzięli udział w spotkaniu z literaturą piękną. Z okazji zbliżających się urodzin H.Ch. Andersena nauczycielki i pani pedagog przeczytały dzieciom baśń pt. "Brzydkie kaczątko ".
11
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Dnia 4 kwietnia w Klubie Wojskowym w Siemirowicach zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu plastycznego "Szacunek do munduru wczoraj i dziś".
II miejsce- Oskar Myszkowski kl.4
III miejsce- Maja Sztermel kl.5
Wyróżnienia:
Błażej Budzisz kl. 5
Wiktoria Maras kl.4
Krzysztof Kaskiewicz kl.7b
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom.
1
WIZYTA WOLONTARIUSZA
31 marca 2022r. uczniowie zamiast typowej lekcji języka angielskiego mieli okazję sprawdzić swoje praktyczne umiejętności. Do naszej szkoły przyjechał wolontariusz z Gruzji, który opowiedział o swoim kraju, kulturze oraz typowym jedzeniu.
Uczniowie mieli okazję zadawać mu pytania, a klasa IV nawet namówiła Leona na pokaz tańca gruzińskiego, ponieważ jest on zawodowym tancerzem.
Miło było się po raz kolejny przekonać, że nasi uczniowie tak dużo rozumieją i wspaniale potrafią się zachować.
7
Konkurs plastyczny "Magiczna pisanka"
W klasie Ib w konkursie "Magiczna pisanka"
1 miejsce zdobyła Zuzanna Kiełtyka , oraz zostały wyróżnione dwie pisanki Wiktorii Drywy i Rafała Templera.
Ponadto każdy uczestnik otrzal świąteczne naklejki.
Archiwum Aktualności