SZKOLNA WIGILIA 2018
KONKURS KLAS 0-III - PACZKA
Święta tuż-tuż, prezenty czekają już...
19 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu szkolnego na najciekawiej zapakowany świąteczny prezent. Wpłynęło mnóstwo przecudnych i pomysłowych prac wykonanych przez uczniów klas 0-III.
Powołana komisja miała bardzo trudny wybór... Dokonała wyboru spośród licznych „prezentów”, przyznając następujące miejsca:I miejsce: Oliwia Stencel z klasy I oraz Nikola Wałdoch z klasy I
II miejsce: Kamil Bogucki z klasy I oraz Piotr Wenta z klasy II
III miejsce: Oskar Myszkowski z klasy I oraz Patryk Pstrąg z klasy I
Wyróżnienia: Laura Wenta z klasy I, Oskar Woronko z klasy II
i Szymon Majewski z klasy II.Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Konkurs Pięknego Czytania
Słuchamy z przyjemnością
13 grudnia odbyła się VIII edycja Konkursu Pięknego Czytania zorganizowanego przez Klub Wojskowy 44 Bazy lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas I – III. Dzieci prezentowały fragmenty wybranych książek o tematyce bożonarodzeniowej. Jury po wytężonej pracy wyłoniło laureatów, oceniając poprawność językową, dykcję, intonację, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Nikola Wałdoch z klasy I.
Tytuł laureata otrzymali Martyna Jażdżewska z klasy II
i Basia Stencel z klasy III.
Wyróżnienie zdobyli: Zuzia Błaszczyk z klasy I, Jola Krauze z klasy II oraz Michalina Reglińska z klasy III.
AKCJA MEN „RAZEM NA ŚWIĘTA
Akcja MEN „Razem NA Święta”
W akcji zorganizowanej przez MEN mogły wziąć udział wszystkie polskie szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe w kraju i za granicą, które podjęły się zorganizowania działań w ramach przedświątecznego wolontariatu.
Szkoły, które zechciały włączyć się w przedświąteczny wolontariat, mogły m.in. zorganizować spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych lub potrzebujących w szkole, w domu seniora lub w domu dziecka; przygotować drobne upominki świąteczne i obdarować nimi osoby samotne, chore lub potrzebujące; zorganizować zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt; pomóc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach lub zorganizować imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej lub lokalnej.
Nasza szkoła włączyła się do akcji „Razem na Święta” poprzez udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Tak pomagam” pod patronatem Caritas Polska oraz przygotowanie paczek żywnościowych, które zostaną wręczone przez członków SKC osobom najbardziej potrzebujących, podczas parafialnej Wigilii w dniu 22 grudnia br.
Dziękuję wolontariuszom ze SKC, którzy pomogli w przygotowaniu paczek tj. Kindze Wirkus (kl. Va), Mariuszkowi Gierszewskiemu (kl. VI), Magdalenie Wirkus (kl. VIII) oraz Jankowi Olszewskiemu (kl. VIII) oraz Paniom z Parafialnego Caritasu.
Koordynator Szkolnego Koła Caritas
Mirella Formela-Leik
KONKURS BIBLIJNY
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019 rozpoczął się X Konkurs Biblijny Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu zatytułowany „Być uczniem Jezusa w Świetle Ewangelii wg św. Mateusza”. Współorganizatorami konkursu są Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Pelplińskiej, Collegium Marianum w Pelplinie oraz Parafia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.
Celem konkursu jest m.in. rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów w zakresie Pisma Świętego z uwzględnieniem tematyki braterstwa.
Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły dwie uczennice: Maja Domaros oraz Anna Woźniak, obie z klasy VII. Etap szkolny konkursu miał miejsce 6 grudnia br. Niestety, żadna z dziewczyn nie zakwalifikowała się do etapu rejonowego, niemniej jednak dziękuję za podjęty trud nauki i chęć zgłębienia wiedzy z zakresu Pisma Świętego.
p. Mirella Formela-Leik
MIKOŁAJ W IVB
6 GRUDNIA W KLASIE IVB
Chociaż za oknami brak śniegu nastrój świąteczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemirowicach gości już od pierwszych dni grudnia.
Zgodnie z tradycją 6 grudnia przybył do naszej szkoły Mikołaj z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie.
W tym dniu uczniowie klasy IVB obdarowali siebie nawzajem świątecznymi upominkami. Było dużo radości i uśmiechów.
To szczególny czas, nie tylko ze względu na prezenty, ale przede wszystkim za niepowtarzalną atmosferę życzliwości i radości.
Wychowawca
MIKOŁAJKI 2018
Już od samego rana dzieci z klas 0 - III niecierpliwe nadsłuchiwały dźwięków dzwonka św. Mikołaja. Ale najpierw niespodzianka..... Po wspólnych tańcach w sali gimnastycznej uczniowie zostali zaproszenie do mikołajkowego kina. Było jak w prawdziwym kinie: bilety, kasjer, wielki ekran, popcorn, ciekawy film. A potem mimo braku białego puchu przybył św. Mikołaj z prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.
Po odwiedzinach Miołaja w klasach młodszych, drugi Mikołaj wyruszył w odwiedziny do klas starszych. Tam również dzieciom wręczał prezenty. Do pomocy w roli śnieżynki ruszyła p. Jolanta Węsierska.
Dziękujemy Mikołajom i wszystkim, którzy w tym dniu sprawili radość dzieciom.
SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
Dzieci z kl. V-VIII wzięły udział w szkoleniu podstawaowym z zakresu udzielania pierwszej pomocy pt. "Nauka pomocy dla dzieci z Gminy Cewice"
DORIAN
Wyrożniona praca ucznia Doriana Kazimierskiego w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "Dla Niepodległej..."
Gratulujemy
p. Emila Detlafff
ANDRZEJKI W KL. VB
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA DLA KL. IV-VIII
Wrózby i dyskoteka andrzejkowa przy DJ-u.
Andrzejki u pierwszaków
Andrzejki u pierwszaków
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie pozwalają poznać tradycje i obrzędy ludowe. Największą atrakcją było lanie wosku i odczytywanie znaczenia figur. Dzieci bawiły się doskonale!
MALI OGRODNICY Z KLASY PIERWSZEJ
MALI OGRODNICY Z KLASY PIERWSZEJ
Jesień – za oknem szaruga i spowity we mgle szary krajobraz. A w naszej klasie zielono i wesoło. Podczas edukacji przyrodniczej dzieci dowiedziały się, jak wyglądają i nazywają się popularne rośliny doniczkowe hodowane w domu. Rozpoznawały kwiaty rosnące w klasie. Wspólnie ustaliły na czym polega troska i opieka nad roślinami. Potem była najciekawsza część zajęć, czyli ustalenie zasad opieki nad własnymi roślinkami. Mali ogrodnicy byli bardzo przejęci, z troską obchodzili się z delikatnymi roślinami doniczkowymi. Teraz trzeba będzie o nie dbać, aby na długo stały się prawdziwą ozdobą klasy.
ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH- szkolnego i gminnego- Niepodległa...
Uczniowie klas I – III mieli podwójną okazję wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Wszystko to za sprawą dwóch konkursów ogłoszonych z okazji 100 lat niepodległości.
- Gminny Konkurs Plastyczny ,,Mój Orzeł Biały”
- Szkolny Konkurs Plastyczny ,,A w moim domu…”
23 listopada dwaj uczniowie naszej szkoły Oskar Myszkowski i Michał Cemerys uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu ,,Mój Orzeł Biały”, które odbyło się z Zespole Szkół w Cewicach.
W imieniu koleżanek i kolegów odebrali nagrody i dyplomy. Prace naszych uczniów zostały zauważone i wysoko ocenione:
II miejsce - Oliwia Stencel z kl. I
III miejsce - Hania Wenta z kl. I
Ponadto wyróżnione otrzymali:
Michał Cemerys
Marcelina Cylka
Oskar Myszkowski
Wiktoria Maras
27 listopada w naszej szkole odbył się apel, podczas którego ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom obu konkursów.
Spośród 34 prac, które napłynęły na konkurs ,,…A w moim domu” komisja konkursowa wyróżniła cztery, przyznając tytuł laureata następującym uczniom:
- Hani Wencie kl.I, Marcelinie Cylce kl. I
- Julii Łukasik kl. II, Karolowi Sienickiemu kl. II
Wyróżnienie otrzymali:
- Kacper Czoch kl. I oraz Kuba Iwiński kl. II
DZIEŃ MISIA W KLASACH MŁODSZYCH
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy jak każdego roku ze swoim ulubionym pluszakiem.
Dzieci z oddziału przedszkolnego i grupa Smerfów ten dzień rozpoczęły od spotkania w KW. Tam wspólnie wysłuchały ciekawostek przygotowanych przez p. Ewę Skórzybut, pobawiły się i wspólnie zostawiając grupę Smerfów w przedszkolu przybyli do szkoły. Tu dzieci przyniosły misie małe, duże, brązowe, różowe... A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczeliśmy od przywitania dzieci - z ich przyjaciółmi- misiami. Były misiowe piosenki, parada misiów i wspólne tańce.Dzieci poznały historię misia, którą przedstawiła p. Ewa Skórzybót. Wszyscy mogli również zrobić sobie fotagrafię z dużym misiem, w postać którego wcieliła się p. Elżbieta Nieszporska. Atrakcją było poznanie róznych rodzajów miodu przez ich smakowanie. W trakcie przerw między zajęciami uczniowie słuchali opowiadania i wiersze z różnych pozycji książkowych czytanych w bibliotece przez p. Brbarę Weta.
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM W KL. I
Pierwszaki poznają zawód pszczelarza
W środę 21 listopada gościliśmy pana L. G. , którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, że postanowił dzielić się swoja pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze opowiadał o życiu pszczół, ich pracy i znaczeniu w przyrodzie. Dzieci dowiedziały się , czym żywią się pszczoły, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Mogły obejrzeć, to co kryje wnętrze ula. Poznały strój i urządzenia jakimi posługuje się pszczelarz. Spotkanie zakończyło się degustacją pyłku pszczelego.
ZAJĘCIA W KLASIE PIERWSZEJ
Ciekawym podsumowaniem tygodnia zajęć o zdrowym odżywaniu był teatrzyk warzywny. Dzieci wcieliły się w role animatorów kukiełek. Same były autorami dialogów.
ZAJĘCIA W KLASIE TRZECIEJ
Podróże z Bratkiem
W czwartek, 15 listopada, uczniowie klasy III odbyli wirtualną wycieczkę do Azji. Razem z przyjacielem Bratkiem poszerzyli swoją wiedzę na temat fauny, flory, krajobrazu, zabytków i architektury, państw i stolic Azji. Dzieci pracowały też z tekstem, posługiwały się mapą, korzystały z różnych źródeł informacji. Przez cały dzień towarzyszyła im azjatycka muzyka. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie poznali etapy uprawy ryżu, a na technice przygotowali sałatki owocowe i z ryżem. Degustację potraw poprzedziła nauka posługiwania się pałeczkami. Nie obyło się też bez rozmowy na temat tolerancji wobec osób innej narodowości, tradycji kulturowej itp.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W piątek 9 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemirowicach odbyły się uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Ze względu na 100 rocznicę miały one szczególny charakter. Apel rozpoczął się krótkim występem uczniów z kl. II. Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie szkoły, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście odśpiewali trzy zwrotki hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”- ta podniosła i wzruszająca chwila była równocześnie przejściem do II części akademii- przygotowanej przez starszych uczniów. Na pięknie udekorowanej scenie z mroku wyłoniły się trzy wiedźmy- zaborcy Polski, które rozszarpały Polskę w rytm poruszających dźwięków piosenki „Orszaki-dworaki” przepięknie zaśpiewanej przez panią Lucynę Wodzyską. Nie zabrakło także wielkich postaci w historii Polski- Józef Piłsudski spacerujący po cmentarzysku obsypanym jesiennymi liśćmi, a w tle wiersz A. Słomińskiego „Toast” w niejednym sercu spowodował wzruszenie, a w oku łzę. Spektakl przeplatany był patriotycznymi piosenkami wykonanymi przez szkolny chór uczniów z kl. V oraz wierszami. Szczególnie wzruszająca okazała się piosenka Jacka Wójcickiego brawurowo zaśpiewana przez uczennicę klasy czwartej oraz „Mury” w wykonaniu duetu z klasy ósmej. Całość wspaniałej uroczystości dopełnił polonez przepięknie zatańczony przez wszystkich twórców apelu.
Publiczność nie kryła wzruszenia. A owacje na stojąco były dowodem dużego uznania i podziwu dla „małych artystów” z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Siemirowicach.
Akademię uświetniła także obecność wielu gości m.in. obecnego Wójta Gminy Cewice- p. J. Bańki, Sołtysa p. Zbigniewa Krefty oraz przedstawicieli Jednostek Wojskowych w Siemirowicach, kierownika KW- p. Andrzeja Długiego.
Celem uroczystości było nie tylko uświetnienie 100-letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości i pielęgnowanie tradycji, ale przede wszystkim wzbogacanie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku do historii oraz uświadomienie młodym Polakom, że sprawy narodu są sprawą nas wszystkich.
p. Małgorzata Perzan
GMINNY KONKURS MAŁYCH FORM SCENICZNYCH -A W MOIM DOMU...
VI edycja Gminnego Konkursu Form Scenicznych „A w moim domu…”
Zespół Szkolno Przedszkolny w Siemirowicach wraz z Klubem Wojskowym w Siemirowicach już po raz szósty zorganizował gminny konkurs „A w moim domu…”. Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne. Podczas eliminacji spośród prawie 30 uczniów komisja wybrała siedmioro, którzy reprezentowali szkołę 8 listopada w konkursie gminnym. Oprócz „małych artystów” z naszej szkoły byli także uczniowie z Przerytego, Maszewa, Popowa i Bukowiny. W tym roku konkurs miał szczególny charakter ze względu na Setną Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości- co widać też było w doborze utworów- wszystkie dotyczyły Polski i miały patriotyczny wydźwięk.
Komisja wysłuchała wierszy, fragmentów prozy oraz piosenek na temat szeroko pojętego słowa „dom” aż 27 wykonawców. Nasi uczniowie wyśpiewali i wyrecytowali zaszczytne miejsca:
I kategoria wiekowa:
Zosia Śmiałkowska- klasa III- tytuł laureata
Aleksander Rybarczyk- klasa III- wyróżnienie
II kategoria wiekowa:
Laura Maszota- klasa IV b- tytuł laureata ze statuetką
Cyprian Wodzyński- klasa V a- tytuł laureata
Magdalena Wirkus- klasa VIII- wyróżnienie
Julia Murzynowska i Filip Kotłowski- klasa VIII- wyróżnienie
Laureaci oraz osoby wyróżnione oprócz dyplomów i nagród rzeczowych zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Niepodległościowym 11 listopada, w Klubie Wojskowym w Siemirowicach.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie szkoły.
Archiwum Aktualności