Ciekawym podsumowaniem tygodnia zajęć o zdrowym odżywaniu był teatrzyk warzywny. Dzieci wcieliły się w role animatorów kukiełek. Same były autorami dialogów.
Aktualności szkolne
ZAJĘCIA W KLASIE PIERWSZEJ
ZAJĘCIA W KLASIE TRZECIEJ
Podróże z Bratkiem
W czwartek, 15 listopada, uczniowie klasy III odbyli wirtualną wycieczkę do Azji. Razem z przyjacielem Bratkiem poszerzyli swoją wiedzę na temat fauny, flory, krajobrazu, zabytków i architektury, państw i stolic Azji. Dzieci pracowały też z tekstem, posługiwały się mapą, korzystały z różnych źródeł informacji. Przez cały dzień towarzyszyła im azjatycka muzyka. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie poznali etapy uprawy ryżu, a na technice przygotowali sałatki owocowe i z ryżem. Degustację potraw poprzedziła nauka posługiwania się pałeczkami. Nie obyło się też bez rozmowy na temat tolerancji wobec osób innej narodowości, tradycji kulturowej itp.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W piątek 9 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemirowicach odbyły się uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Ze względu na 100 rocznicę miały one szczególny charakter. Apel rozpoczął się krótkim występem uczniów z kl. II. Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie szkoły, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście odśpiewali trzy zwrotki hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”- ta podniosła i wzruszająca chwila była równocześnie przejściem do II części akademii- przygotowanej przez starszych uczniów. Na pięknie udekorowanej scenie z mroku wyłoniły się trzy wiedźmy- zaborcy Polski, które rozszarpały Polskę w rytm poruszających dźwięków piosenki „Orszaki-dworaki” przepięknie zaśpiewanej przez panią Lucynę Wodzyską. Nie zabrakło także wielkich postaci w historii Polski- Józef Piłsudski spacerujący po cmentarzysku obsypanym jesiennymi liśćmi, a w tle wiersz A. Słomińskiego „Toast” w niejednym sercu spowodował wzruszenie, a w oku łzę. Spektakl przeplatany był patriotycznymi piosenkami wykonanymi przez szkolny chór uczniów z kl. V oraz wierszami. Szczególnie wzruszająca okazała się piosenka Jacka Wójcickiego brawurowo zaśpiewana przez uczennicę klasy czwartej oraz „Mury” w wykonaniu duetu z klasy ósmej. Całość wspaniałej uroczystości dopełnił polonez przepięknie zatańczony przez wszystkich twórców apelu.
Publiczność nie kryła wzruszenia. A owacje na stojąco były dowodem dużego uznania i podziwu dla „małych artystów” z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Siemirowicach.
Akademię uświetniła także obecność wielu gości m.in. obecnego Wójta Gminy Cewice- p. J. Bańki, Sołtysa p. Zbigniewa Krefty oraz przedstawicieli Jednostek Wojskowych w Siemirowicach, kierownika KW- p. Andrzeja Długiego.
Celem uroczystości było nie tylko uświetnienie 100-letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości i pielęgnowanie tradycji, ale przede wszystkim wzbogacanie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku do historii oraz uświadomienie młodym Polakom, że sprawy narodu są sprawą nas wszystkich.
p. Małgorzata Perzan
GMINNY KONKURS MAŁYCH FORM SCENICZNYCH -A W MOIM DOMU...
VI edycja Gminnego Konkursu Form Scenicznych „A w moim domu…”
Zespół Szkolno Przedszkolny w Siemirowicach wraz z Klubem Wojskowym w Siemirowicach już po raz szósty zorganizował gminny konkurs „A w moim domu…”. Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne. Podczas eliminacji spośród prawie 30 uczniów komisja wybrała siedmioro, którzy reprezentowali szkołę 8 listopada w konkursie gminnym. Oprócz „małych artystów” z naszej szkoły byli także uczniowie z Przerytego, Maszewa, Popowa i Bukowiny. W tym roku konkurs miał szczególny charakter ze względu na Setną Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości- co widać też było w doborze utworów- wszystkie dotyczyły Polski i miały patriotyczny wydźwięk.
Komisja wysłuchała wierszy, fragmentów prozy oraz piosenek na temat szeroko pojętego słowa „dom” aż 27 wykonawców. Nasi uczniowie wyśpiewali i wyrecytowali zaszczytne miejsca:
I kategoria wiekowa:
Zosia Śmiałkowska- klasa III- tytuł laureata
Aleksander Rybarczyk- klasa III- wyróżnienie
II kategoria wiekowa:
Laura Maszota- klasa IV b- tytuł laureata ze statuetką
Cyprian Wodzyński- klasa V a- tytuł laureata
Magdalena Wirkus- klasa VIII- wyróżnienie
Julia Murzynowska i Filip Kotłowski- klasa VIII- wyróżnienie
Laureaci oraz osoby wyróżnione oprócz dyplomów i nagród rzeczowych zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Niepodległościowym 11 listopada, w Klubie Wojskowym w Siemirowicach.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie szkoły.
BIBLIOTEKA
Zakup książek do biblioteki w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".
SZKOLNY KONKURS "A w moim domu..."
Szkolny Konkurs Plastyczny ...A w moim domu adresowany był do wszystkich uczniów klas. I -III. Miał na celu wzbudzenie w dzieciach uczuć patriotycznych i dumy narodowej. Na konkurs wpłynęły 34 prace.
Komisja konkursowa przyznała tytuł laureata następującym uczniom:
- Hania Wenta kl.I, Marcelina Cylka kl. I
- Julia Łukasik kl. II, Karol Sienicki kl. II
Wyróżnienie otrzymali:
- Kacper Czoch kl. I oraz Kuba Iwiński kl. II
Doradztwo zawodowe
Moduł Doradztwo zawodowe został zmodyfikowany
TARGI EDUKACYJNE
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TARGI EDUKACYJNE.
WYCIECZKA Z J. KASZUBSKIEGO KL. IV-VI- ZAŁAKOWO
Wycieczka w ramach nauki języka regionalnego - kaszubskiego.
Dwudniowa wycieczka do Załakowa w poszukiwaniu kaszubskiego skarbu.
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY
Potrafimy wspólnie spedzać czas wolny.
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Dzień Pierwszaka
23 października w naszej szkole odbyła się uroczystość,, Pasowania na Ucznia". Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Pan dyrektor dokonał ceremonii pasowania dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem. Integralną częścią Dnia Pierwszaka był wspólny wyjazd do Teatru Lalek ,,Tęcza" w Słupsku.
PRZEDSTAWIENIE DLA KLAS V-VIII
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej przebiegał pod hasłem “Szkolna Drużyna lubi śpiewać, lubi tańczyć, lubi zapach pomarańczy”.
Aktorami przedstawienia byli nauczyciele podzieleni na dwie drużyny. Zmagali się z konkurencjami, które „ubrane były” w treści i formy związane z pomarańczami. Uczniowie kibicowali ochoczo swoim wychowawcom. Emocje wśród zawodników jak i uczniów „sięgały zenitu”.
DZIEŃ CHŁOPAKA KL. IV-VIII
Dyskoteka dla kl. IV-VIII z okazji Dnia Chłopaka.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Ile barw uzbierał motyl i róża dorodna- tyle życzeń szczerozłotych proszę przyjąć od nas”.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej,
życzę całemu Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom administracji i obsługi
oraz Emerytom i Rencistom naszej placówki
uśmiechu każdego dnia,
dużo zdrowia, energii i wytrwałości,
byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe.
Niech wam życie w pomyślności zawsze raźno płynie,
a co smutne i niemiłe niech w pamięci ginie.
wicedyrektor Elżbieta Wiater
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" szkoła otrzymała 4000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej.
Rozpoczynamy akcję wyboru pozycji.
p. B. Weta
WYCIECZKA Z J. REGIONALNEGO KASZUBSKIEGO KL.I-III
9 października uczniowie kl. I-III uczący się języka regionalnego-kaszubskiego udali się na wycieczkę do Doliny Jadwigi. Dzieci poznały pracę rolnika, zagniatały ciasto i wypiekały bułki, aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu, „sprawdzały” czy krowa „daje” mleko, poszukiwały skarbów ukrytych w piaskownicy, jadły „pùlczi” i plince, aktywnie uczestniczyły w warsztatach z kaszubszczyzny -z kapelą „Bas” z Sierakowic, wysłuchały kaszubskich legend, układały puzzle, udały się na wycieczkę agrobusem, gdzie w drodze powrotnej spotkały Borowego Dziada. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali worki i udali się „webierac bùlwe”. Po ciężkiej pracy dzieci otrzymały pamiątki- kamień i szyszkę.
Bardzo dziękujemy p. Gabrieli Tesmer za mile spędzony czas.
p. Emila Dettlaff
AKTYWNE POPOŁUDNIE W KLASIE Vb
Wycieczka rowerowa do Bukowiny.
ZAJĘCIA Z JĘZYKA REGIONALNEGO KASZUBSKIEGO KL. I
Kolory w j. kaszubskim
Archiwum Aktualności