• ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY- nauka on-line

• Klasa "0" systematycznie doskonali umiejętność mówienia w języku angielskim. W każdym tygodniu zdalnej nauki uczą się nowych słow, śpiewają piosenki i wykonują przeróżne zadania.

Dziękuję Wam za filmy i zdjęcia, które nadsyłacie - nie raz zakręciła mi się łezka w oku na Wasz widok.

Tym czasem zapraszam do galerii z naszej ostatniej lekcji - "My animal - project" :)

Malwina Reszkowska

• "Zaświeć się na niebiesko"

• #polskananiebiesko

Nasza szkoła włączyła się do akcji "Zaświeć się na niebiesko". Mimo, że nie udało nam się oświetlić budynku szkoły, to część naszych uczniów oświetliło swoje pokoje czy ubrało się na niebiesko. Wszystkim, którzy się zaangażowali bardzo dziękuję.

Malwina Reszkowska

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Przyjmuje się, że autyzm jest, obok m.in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie będzie oświetlona na niebiesko.

Czym jest autyzm?

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów - wszystko wskazuje, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia.

Dziecko, u którego można podejrzewać autyzm ma zaburzony rozwój mowy, nie dąży do nawiązywania relacji społecznych, a wręcz izoluje się od nich oraz prezentuje sztywne i stereo-typowe wzorce zachowań.

Według ostrożnych szacunków w Polsce na autyzm cierpi dziś ponad 30 tys. osób (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych), a zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci. Prowadzone na świecie badania epidemiologiczne wskazują, że wciąż wzrasta odsetek dzieci z autyzmem. Z najnowszych badań wynika, że w krajach o zaawansowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego autyzm staje się najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci.*

*źródło: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu/